Dnia 8.12.2017r. odbył się konkurs pt. "Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło". Udział w nim brali uczniowie z Turku i okolic oraz z ZS im. Jana Pawła II w Jutrosinie (Agnieszka Waścińska, Nikola Zarzycka, Martyna Jamroży, Maria Korytkowska, Oliwia Stachowska oraz Jan Kasprzak).

zdjęcia

Po przyjeździe do Turku, miejscowy kustosz zaprosił nas na wycieczkę po muzeum poświęconym postaci J. Mehoffera. Mogliśmy tam zobaczyć wiele ze szkiców i kartonów jego prac oraz z bliska podziwiać jego kunszt artystyczny. Następnie dyrektor muzeum zaprowadził nas do kościoła NSPJ i oprowadzając po nim opowiadał o przebiegu prac nad polichromią i całym wyposażeniem świątyni - jest to największe dzieło mistrza, w którym pomagali mu jego uczniowie. W jutrosińskim kościele parafialnym również posiadamy prace mistrza Jana Mehoffera, są to witraże.

 

Po zwiedzeniu muzeum i kościoła udaliśmy się do szkoły, w której zostaliśmy miło przywitani jako goście z Jutrosina. Wreszcie nadszedł czas na test pisemny z wiedzy o postaci J. Mehoffera. Trwał 60 min i był podzielony na 3 kategorie wiekowe: szkoły średnie, gimnazjalne oraz podstawowe.

 

Drugą częścią konkursu były prace w grupach - grupy składały się z uczestników wybranych drogą losową z różnych kategorii wiekowych. W zawodach drużynowych pod uwagę brano m. in. znajomość obrazów autorstwa J. Mehoffera oraz układanie puzzli przedstawiających jego dzieła z miejscowego kościoła.

 

Wreszcie nadszedł moment kulminacyjny całej imprezy - po jakże zaciętych konfrontacjach jury ogłosiło wyniki, w których dwójka uczniów z naszej szkoły zajęło następujące miejsca: Agnieszka Waścińska II miejsce w części zespołowej jak i testowej oraz Jan Kasprzak I miejsce w części testowej. Oprócz tego nasi uczniowie brali udział również w części plastycznej.

 

Był to bardzo udany dla nas dzień, w którym oprócz wspólnej rywalizacji i sukcesów mogliśmy się zagłębić po raz kolejny w sztuce mistrza oraz zintegrować z tamtejszą młodzieżą podzielającą, również jak my zainteresowanie osobą J. Mehoffera jak i rozsławić imię naszej szkoły poza rodzinnym regionem.