DSC_1164.JPG

zobacz zdjęcia

Co roku, w połowie października, społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, aktywnie świętuje Dzień Patrona Szkoły, Świętego Jana Pawła II - Polskiego Papieża, który 16 października 1978 roku został powołany

decyzją kardynałów, uczestniczących w Konklawe obradującym w „Sykstynie”, na Papieża. Nasz Patron otwiera poczet najświetniejszych Słowian. Papież kochający młodzież i kochany przez Nią, w 2004 roku znakomitą większością głosów młodzieży naszej szkoły został wybrany jej Patronem. Mottem wskazanym wówczas przez społeczność szkolną są Jego słowa wypowiedziane do młodzieży – „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. W codziennej pracy szkolnej cała społeczność szkolna na przestrzeni tych lat, które minęły oraz w perspektywie tych lat, które przed nami stara się tę maksymę wcielać w życie szkolne. Praca w naszej szkole oparta jest na szeregu filarach, a wśród nich na współpracy z naszym Patronem, przynosi bardzo dobre efekty np. 100 % zdawalność egzaminu maturalnego. Święto Szkoły obchodziliśmy więc z radością oraz z poczuciem dobrze spełnianego obowiązku. A pozytywne efekty naszej wspólnej pracy tworzą, wśród innych czynników, niepowtarzalną atmosferę szkolną. Z takim nastawieniem wewnętrznym bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień, a hasłem przewodnim były słowa Papieża „ Szukałem was, a wy teraz sami przyszliście do mnie”.

Rozpoczęliśmy go od mszy świętej, celebrowanej przez księdza proboszcza Parafii w Jutrosinie Tadeusza Jaskułę. Następnie przeszliśmy zorganizowanym szykiem pod pomnik Świętego Jana Pawła II, u stóp którego, delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów. Po tym uczestnicy uroczystości przeszli do Sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji na akademię przygotowaną przez naszą młodzież, która bardzo sugestywnie przedstawiła część artystyczną. Przygotowani byli przez Panią mgr Beatę Wosiak, Panią mgr Lucynę Rajch, Panią mgr Ewę Specht - Mosiek, Panią mgr Anitę Krzyżosiak i innych nauczycieli współpracujących. Ale zanim dostąpiliśmy artystycznych uniesień, miały miejsce bardzo ważne zdarzenia, a były to: - złożenie ślubowania przez młodzież klasy mundurowej, - złożenie ślubowania przez wybraną wcześniej nową Radę Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, - wręczenie nagród Pana Burmistrza wszystkim dyrektorom przedszkoli i szkół naszej gminy. Ta gminna i szkolna uroczystość zgromadziła szereg gości, a byli to:

 

 1. Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin – Zbigniew Koszarek

 2. Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Jutrosin – Stanisław Janiak

 3. Delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jutrosinie – Marek Balcerek, Bogdan Dopierała, Fabian Małecki

 4. Inspektor Oświaty w UMiG Jutrosin – Kinga Szymkowiak

 5. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie – Krystyna Konieczna

 6. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Jutrosinie – Kamila Malecha

 7. Dyrektorzy:

 

- SP Jutrosin – Anna Jamroży – wicedyrektor

 

- SP Dubin – Dariusz Stachowiak

 

- SP Pakosław – Danuta Pietruszka – Orozco – wicedyrektor

 

- Przedszkole Szkaradowo – Joanna Andrzejak

 

- Przedszkole Jutrosin – Urszula Lis

 

 1. Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu

 2. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu

 3. Prezes OSP Jutrosin – Marian Jakubowski

 4. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół im. Jana Pawła II – Edyta Mieczkowska

 5. Księża:

 

- proboszcz parafii Jutrosin – Tadeusz Jaskuła

 

- proboszcz parafii Pakosław – Maciej Kuczma

 

- proboszcz parafii Dubin – Mirosław Wawrzyniak

 

 1. Rada Rodziców:

 

- Agnieszka Zygmunt

 

- Elżbieta Sorbicka

 

- Justyna Sarbinowska

 

- Magdalena Kościelna

 

- Joanna Świątek

 

- Dorota Kobierska

 

- Agnieszka Hądzlik

 

- Małgorzata Klarek

 

- Wioletta Knop

 

- Piotr Wierzchowski

 

 1. Prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jutrosinie – Małgorzata Medyńska

 2. Wiesław Legutko - W.Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano - Nasienne Sp. z o.o.

 3. Halina Branicka - Śniadecka

 4. Roman Żyto

 

Został odczytany również list przesłany przez posła na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jana Dziedziczaka oraz dowódcy 6 Batalionu Sił Powietrznych w Śremie – ppłk. Zbigniewa Roszaka. Wszystkim, którzy przyczynili się do niepowtarzalnej atmosfery tego uroczystego dnia, wszystkim szanownym gościom którzy przyjęli zaproszenie na naszą uroczystość, a także pocztom sztandarowym i zabezpieczającemu bezpieczeństwo przemarszu policjantowi, bardzo uprzejmie dziękuję. Zapraszam Wszystkich na kolejną uroczystość związaną z Naszym Patronem oraz Gminnym Dniem Edukacji Narodowej, która odbędzie się w połowie października 2018 r.

 

Jan Borucki